« z 2 »

Sudety – wyjątkowe miejsce

Pasmo górskie Sudetów, to jeden z piękniejszych regionów w Polsce. Jest to również, jedno z najbardziej specyficznych i charakterystycznych miejsc w Europie.

Sudety to także miejsce wielu kontrastów, gdyż tuż obok siebie współistnieją jeszcze dzika przyroda i duże, zaludnione miasta, opuszczone kopalniane sztolnie i kamieniołomy, głębokie, polodowcowe doliny i wysoko wypiętrzone góry. Również i pod względem klimatycznym, jest to miejsce bardzo specyficzne. Budowa geologiczna Sudetów jest również interesująca i ze względu na swoją strukturę nazwano ją mozaikową. W wielu pasmach w Sudetach, znajdują się również ślady po ostatnich (wiele milionów lat temu !) wybuchach wulkanicznych w postaci bazaltowych bloków, które tworzą czasami całe góry.

W Sudetach znajdują się jedyne w Europie góry o budowie płytowej – Góry Stołowe i najstarsze wiekowo Góry Sowie.

Góry Stołowe to nieporównywalne i niepowtarzalne pasmo górskie, które w żaden sposób nie da się porównać, do żadnych innych gór zarówno w Polsce jak i nawet w Europie.

Góry Stołowe charakteryzuje ciekawa budowa, w postaci kilkusetmetrowych „stopni”, z których pierwszy ma około 300 m, a drugi (występujący w okolicach Szczelińca – 919 m n.p.m.) niecałe 150 metrów. Dzięki temu, góry te z daleka przybierają postać gigantycznych stołów, skąd wzięła się ich nazwa. Góry Stołowe, to skalne miasto, bardzo rozległe i zachęcające do wędrówek. Na swojej drodze mijamy skalne ostańce o przedziwnych nazwach oraz kształtach: Wielbłąd, Małpolud, Tron Liczyrzepy. Natomiast z Fotela Pradziada, możemy podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków górskich od Śnieżki do Śnieżnika.

Góry Stołowe, są więc wielką atrakcją turystyczną ze względu na swoje fantastyczne kształty i formy skalne, skupione w różnej formie poczynając od Szczelińca, poprzez zagadkowe i mroczne labirynty Błędnych Skał i baśniowe Skalne Grzyby. Liczne formy „grzybów” łączące się kapeluszami, tworzą unikatowy i jedyny w swoim rodzaju klimat.

Budowa geologiczna Gór Stołowych jest unikalna w całej Europie. Są to jedyne góry, które w swej pierwotnej formie, zbudowane są z warstw piaskowców i margli.
Góry porośnięte są głównie lasem świerkowym, niewielkimi skupiskami buków, wiązów i jaworów. W ich wschodniej części występują będące rezerwatem torfowiska – Małe i Wielkie Torfowisko. Na całym obszarze wschodniej części Gór Stołowych, mieści się Park Narodowy Gór Stołowych, powstały dopiero pod koniec lat 90-ych XX wieku.

Karkonosze, obok Gór Stołowych, to najwyższe pasmo górskie Sudetów. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Bramy Lubawskiej. Pasmo Karkonoszy ma 36 km długości a najwyższym ich szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.). Karkonosze wyróżniają się wieloma cechami od innych gór. Jedną z nich są kotły polodowcowe, wywołujące podziw i grozę. Śnieżne Kotły, czy też harmonijny Kocioł Małego Stawu, są najpiękniejsze a zarazem najgroźniejsze zimą, gdyż pasmo górskie Karkonoszy, jest najbardziej zamglone i wietrzne góry na naszym europejskim kontynencie. Ostry klimat Karkonoszy, odpowiada miejscami klimat Tatr powyżej 400 m n.p.m. Kolejną cechą karkonoskiego klimatu, są gwałtowne zmiany pogody i porywiste wiatry. Wiatry te powodują wielkie szkody, gdyż łatwo i szybko niszczą osłabione kwaśnymi deszczami drzewa, które są widoczne na turystycznych szlakach.
Innym wyróżnikiem tych gór, są liczne grupy skał przybierających niekiedy zadziwiające kształty. Mają one swoje nazwy (Pielgrzymy, Kotki, Końskie Łby) oraz związane z nimi legendy.

Sudety, to również miejscowości uzdrowiskowe ze swoimi źródłami czysto krystalicznej i leczniczej wody. Należy tutaj wymienić: Kudowę Zdrój, Duszniki Zdrój, Polanicę Zdrój. Na sudeckim szlaku leżą również: Karpacz (ze swoją słynną Świątynią Wang), Radków, Wambierzyce, Karłów, Lewin Kłodzki ze swoimi wiaduktami.

Opracowano na podstawie przewodników turystycznych.