Fotografia – moja pasja

Pisanie o sobie samym jest bardzo trudne. Jest tak wiele przecież do napisania. Ale od czego mam rozpocząć? Więc może zacznę tak.

Nazywam się Zbigniew Burda. Moim rodzinnym miastem jest Częstochowa. To tu, w tym mieście mogę powiedzieć, że wszystko się rozpoczęło. Tutaj też z moich ust wydobył się pierwszy okrzyk i tu w dniu mojej I Komunii Św. otrzymałem mój pierwszy aparat fotograficzny. Była to Smiena 8, którą mam do dziś. Była dla mnie wtedy szczytem techniki. Tym to aparatem, pod czujnym okiem mojego Taty próbowałem swoich sił w rejestracji światła i cienia na czarno-białej fotograficznej taśmie. Niestety, z różnym skutkiem. Wywoływałem je później w nie istniejącym już zakładzie Foto-Jana na ul. Kilińskiego. Żal mi tylko, że z tamtych lat zostało mi tylko kilka z tych negatywów. Szkoda. Takie były początki ale nie mam czego się wstydzić. Mijały lata a po Smienie 8 pojawiły się inne aparaty: Fed, Zorkij, Zenit, Praktica. Część z tych aparatów mam do dzisiaj i gdy czasami biorę je do rąk, to przywołują one wspomnienie minionych lat. Taki był początek mojej przygody z fotografią. Przez pewien okres mojego życia, wielu ludzi w mozole czoła utrwalało w mojej głowie zasady kadrowania, umiejętność stosowania czasu i przysłony jak również pracy w ciemni. Wśród nich był nieżyjący już Edmund Mularz, wieloletni prezes Towarzystwa Fotograficznego w Częstochowie a jednocześnie mój nauczyciel i przyjaciel. Z kolei Romek Sitkowski wpajał we mnie zasady oświetlenia w studio. Tak więc fotografia która była dla mnie hobby, stała się profesją i pasją pomocną w przekazie mojego własnego punktu spojrzenia na świat który mnie otacza. Bo z każdą sekundą to co jest poza mną jest już przeszłością. Aparat fotograficzny stał się dla mnie prawie doskonałym narzędziem utrwalania świata wspomnień, w który można uciec przywołując chwile co przetrwały w obrazach. Jednak fotografia jest nie tylko zatrzymaniem chwili, jest dla mnie zatrzymaniem czasu i całej historii na małej powierzchni, zapisanej na papierze fotograficznym lub w chwili obecnej w wirtualnej przestrzeni. Nie mniej jednak ta przestrzeń bez względu gdzie się znajduje i jak się nazywa jest wehikułem, za pomocą którego możemy odbyć podróż w czasie, pamiętajmy tylko że wstecz, w przemijanie. Bo wszystko przemija. Każde nasze spojrzenie, uśmiech, gest. Dom który kiedyś tętnił życiem, bez tego życia umiera.
Fotografia jest więc magią i alchemią poszukiwania tego jednego, jedynego zdjęcia, a każdy fotograf ma w sobie coś z maga, z jego mocy, który mając w ręce tak potężne narzędzie jak aparat fotograficzny, potrafi zatrzymać światło a tym samym czas na taśmie pokrytej cząsteczkami srebra lub na kawałku bezdusznej płytki krzemowej. Czyż rejestracja światła i cienia nie ma w sobie czegoś z magii? Każdy zatrzymany obraz, na pozór nieruchomy, wydawać by się mogło, że martwy, żyje jednak swoim życiem. Bo oto miejsca, twarze, ludzie, jakby w magicznym kręgu, drwiąc z upływającego czasu, trwają. Fotografia jest więc jak piękna muzyka, w której słychać klarnet, róg, skrzypce, obój i dzięki tym dźwiękom idziemy szczęśliwie przez przemijanie. Jednakże fotograf, czujący że jest jak alchemik i mag, powinien zawsze i wszędzie szukać piękna i dobra które jest kwintesencją życia. Należy go szukać w otaczającym nas świecie, rozpoczynając od pejzażu a kończąc na ludziach, próbując skłonić ich do przeistoczenia się przed obiektywem i ukazania w nich zagubionych iskier Boga.
Wierzę, że i mnie uda się kiedyś znaleźć swój fotograficzny kamień filozoficzny.

Zapraszam do obejrzenia moich zdjęć. Zbigniew Burda

p.s. Swoje zdjęcia i artykuły publikowałem w prasie regionalnej i krajowej, w takich gazetach jak: „Życie Częstochowskie”, „Gazeta Częstochowska”, „Gazeta Wyborcza”, „Jazz forum”, „Twoja muza”, „National Geographic”, „Niedziela”, „Aleje3”, w agencji KAI oraz w wydawnictwie Bauer.
Obecnie jestem związany z prasą częstochowską. Po więcej informacji zapraszam (TUTAJ)

Mój blog: http://photo-graphos.blogspot.com

Zbigniew Burda, born in Częstochowa, Poland, graduated from Art Photography College (Studium Fotografii Artystycznej) in Katowice. A long-time member of Photographic Association (Towarzystwo Fotograficzne) in Czestochowa. Currently, an independent photographer.

His photographic experience includes, 10 group and 8 individual exhibitions, the most important: Czestochowa Facts Photography (Częstochowska Fotografia Faktu) in 1987, jubilee exhibition of the members of the Photographic Association in Czestochowa (50 years of its activity; 1999), 17th National Biennial of Photography „Monuments” – city of Zamosc; 2000 (Ogólnopolskie Biennale Fotografii „Zabytki”), 12th Biennial of Mountain Photography (Biennale Fotografii Górskiej) and many others.

One of his individual achievements was Jubilee Exhibition „10th edition of the International Festival of Sacred Music GAUDE MATER” (Jubileuszowa Wystawa „X Lat Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater”), organized in the Art Gallery of the Centre of Culture Promotion GAUDE MATER in Czestochowa, 2000. The exhibition, containing 100 photos, aroused great interest among artists participating in 10th edition of the Festival, as well among citizens of Czestochowa.

He’s a winner of numerous awards and prizes in national and regional photographic competitions.

His photos appear as covers, illustrations in books, albums, promotional editions and CDs. He permanently works for many cultural institutions in Czestochowa, the Centre of Culture Promotion „Gaude Mater”, Town Council, Czestochowa Philharmonic Hall (there is his permanent exposition dedicated to Philharmonic’s artists). He is the author of the gallery containing portraits of all directors from the moment of the foundation of Philharmonic up to this day.

On the occasion of 60th anniversary of the foundation of Philharmonic, in the foyer, he presented an exhibition „From the synagogue to the Philharmonic”, containing archival, destroyed by the elapsing time photos, which were solicitously reconstructed owing to computer techniques. The exhibition was composed of 16 photos, presenting the history of the building. Later on his next works appeared on Philharmonic’s walls, namely an exposition on the occasion of 5th Violinist Festival of Bronislaw Huberman, called „Huberman’s Festival in camera lens”.

His favourite themes in photography are: photo reports, landscapes, portraits, classical, rock and jazz music concerts. His works are inspired as well by the Festival of Sacred Music „Gaude Mater” as well as by jazz concerts placed in Philharmonic. Currently he works for a local newspaper.

Photo Gallery is frequently updated. If you’re a hothead of photography like me or you’re interested in cooperation, for example, exchange of links, do not hesitate to contact me via e-mail. All rights reserved.

E-mail: fotogaleria(at)photocolor.com.pl